четвер, 22 грудня 2016 р.

Урок читання. 2 клас

Тема: БОЛГАРСЬКА НАРОДНА КАЗКА «ВИНОГРАДАР І ЗМІЯ»  


Мета: розширити знання дітей про болгарські народні казки; удосконалювати читацькі навички школярів; сприяти засвоєнню змісту казки; вчити переказувати текст за складеним планом; розвивати увагу, пам'ять, спостережливість; виховувати потребу дітей у здійсненні добрих вчинків, у вияві милосердя, толерантних стосунків одне з одним.

Обладнання: малюнки героїв казки, прислів’я написані на плакаті, квіти - картки.

Тип уроку: засвоєння нових знань


План уроку.
І. Організаційний момент
ІІ. Мовна розминка.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
V. Новий матеріал.
VІ. Підсумок уроку.
VІІ. Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
1. Вправа «Спіймай мій настрій».
 Діти працюють в парі. Вчитель називає дії, які потрібно виконати дітям
– Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя та «киньте» своєму сусідові. «Спіймайте»  посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя
2. Взаємоперевірка правильності сидіння за партою.
3. Гра «Вибери личко».
Із трьох намальованих личок, які виражають радість, розгубленість і непорозуміння, діти вибирають те личко, яке найбільше сподобалось.
–Я бажаю вам бути вам бути старанними, уважними усміхненими на сьогоднішньому уроці
ІІ. Мовна розминка
1.Розвиток дихання.
Вправа «Задми свічку».
Вправа «Понюхай квіточку».
Вправа «Подуйте на гарячий чай».
Вправа «Насос».
Вправа «Здуйте кульбабку, що на долоньці»
2. Робота над скоромовкою.
Летів горобчик, сів на стовпчик,
Прибіг хлопчик, утік горобчик.
3. Гра «Слово із слова».
Із букв слова утворити нові слова.
Соловейко – соло, коло, косо, слово…
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
У цьому світі є  одна річ, перед якою належить схилятися, це ….
Що це може бути, вам допоможе здогадатися казка про дівчинку, яку звали Любов.
Розповідь вчителем казки.
«Жила-була на землі дівчина, яку звали Любов. Не весело було їй жити на світі без подружки. Ось і звернулася вона до сивого, старого чоловіка, який прожив уже більше ста років:
- Допоможіть мені, дідусю, вибрати подружку, щоб я могла дружити з нею все життя
Подумав чарівник і сказав:
- Приходь до мене завтра вранці, коли заспівають перші пташки і роса ще не зійде.
Уранці, коли яскраво сонечко освітило землю, прийшла Любов на призначене місце і побачила: стоять п’ять прекрасних дівчат
- Ось вибирай, - сказав чарівник. – Одну звати Радість, іншу – Вдача, третю – Краса, четверту – Журба, п’яту – Доброта
- Усі вони прекрасні, - сказала Любов
- Не знаю, кого й вибрати
- Твоя правда, - відповів чарівник, - всі хороші, і ти в житті ще зустрінешся з ними, а можливо, і дружитимеш, але вибери тільки одну з них. Вона і буде тобі подругою на все життя
Підійшла Любов до дівчат ближче і подивилася в очі кожній. Вона задумалася, а потім підійшла до Доброти і простягла їй руку…»
Проблемні  питання:
- А кого вибрали б ви?
- Чому на вашу думку,  Любов зупинила свій вибір саме на Доброті?
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Що ж означає слова «добро» ви спробуєте пояснити після того, як опрацюємо болгарську народну казку.


1. Гра «Відгадай назву казки»
  гра    я    да    р   змі   Ви    і    но
  3       8    4     5    7     1    6     2
2. Гра «Мікрофон»
–Що вам говорить назва цієї казки?
–Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
V. Опрацювання болгарської народної казки «Виноградар і змія»
1. Читає казку підготовлений учень.

—Які почуття виникли у вас після прослуховування тексту?
2. Словникова робота.
Змія                     кухоль
Каміння               відтоді
Щоранку             виноградар
Майбутнього      розгніватися
Відновитися        замахнувся
3. Гра «Квіточка»
Кому на парту впала квіточка, той учень і читає. (читаємо і не зрозумілі слова підкреслюємо олівцем).
4.     Пояснення незрозумілих слів.
5.      Гра «Вчитель і учень»
    «Вчитель»  ставить запитання, а учень відповідає.
    — Назвіть головних героїв казки.
—Де жила змія?
—Що надумав зробити виноградар для змії?
—Як він це зробив?
—Як змія віддячила виноградареві?
—Скільки часу дружили виноградар і змія?
—Кому виноградар розповів про змію? Чому він це зробив?
—Який злочин вчинив син? Про яку рису його характеру це свідчить?
—Як змія покарала сина господаря?
—Що запропонував господар змії після того, як минуло багато часу?
—Чи погодилася на це змія? Прочитайте.  
—Прочитайте речення, яке передає головну думку казки. Чи може воно бути прислів'ям?
6.     Асоціативний кущ.  Складання характеристики героїв казки.
Намалюйте на папері у вигляді кружечка душу батька і його сина. Серед перерахованих рис характеру виберіть і запишіть ті, які характеризують батька і ті, які характеризують сина. (І – варіант складає характеристику душі батька; ІІ – варіант складає характеристику душі сина)
(Біля дошки працюють два учні.  Один складає характеристику батька, а другий сина.
Працелюбність, чесність, неслухняність, заздрість, жорстокість, жадібність, совість, чуйність, співчуття, доброта.

Проблемне запитання:

-         Чи може зла людина стати доброю?

7.     Виявлення різниці у вимовлянні слів: «добро» і «зло
– Вимовте слово «добро» і «зло
– Чи відчуваєте різницю у вимові цих слів? Слово «добро» ми вимовляємо з теплом, ніби співаємо, а от «зло»- вимовляємо немов через зуби,  ніби сичимо, як гусаки.
8.     Фізкультхвилинка
Тренінг «Немає проблем!»
Учасники утворюють коло. Вони широко розставляють ноги, зігнувши їх у колінах, розслабляють тіло, опускають руки, розправляють пальці, схиляють голову. Після цього спочатку хитаються, потім випростовуються, посміхаються, голосно кажуть: «Немає проблем».
9.     Складання плану казки.
Читання  частин «Буксиром».(Починає читати слабий учень, а коли він втомиться продовжує читати сильний учень)

План казки
I. Дружба виноградаря і змії.
II. Злочин сина.
III. Дружбу повернути неможливо.
10 Переказ казки за складеним планом.
11 Складання словесного малюнку до кожної частини казки.
-          Щоб ви намалювали якби вас попросили проілюструвати  кожну частину?
12Складання продовження казки.

13Робота над прислів’ями
Дібрати рядочки з тексту, які пояснюють зміст прислів’їв.

а) «Справжні друзі... нічого не вимагають один від одного в ім'я дружби, а роблять один для одного, що можуть».
 («Так дружили вони багато років»)

б) «З добрим дружись, а лихих стережись» («Змія розгнівалась і вкусила хлопця».)
в)  «У дружби багато крил, а закон у неї один — вірність».
( «Поки ти бачиш синову могилу, а я свого  відбитого хвоста, ми не можемо стати друзями».)
14Гра «Розвідники» (Робота в парах)
Знайти і продовжити речення Якось виноградар побачив змію…      і надумав зробити їй добро. 
Виноград узяв кухоль із золотим...      і пішов собі.  
Він розпух.. і ледве дійшов додому.
15.            Робота над прислів'ям.
—Прочитайте прислів'я. Як ви його розумієте?
—Чи може воно бути заголовком до казки?
16. Зачитування підібраних прислів’їв дітьми.
17. Асоціативне малювання.
Робота над виставкою дитячих малюнків із зображенням  образу Добра.
- У вигляді чого можна намалювати добро? (Виставка дитячих робіт)
VІ. Підсумок уроку.
Рефлексія.
—     Чого навчила вас болгарська казка?
Психологічна гра: «Що таке добре, а що таке погано?»
1. Погано не співчувати людині коли з нею трапилась біда. (Ні)
2. Погано хуліганити, бешкетувати. (Да)
3. Погано заздрити успіхам товариша чи однокласника. (Да)
4. Погано не дозволяти кривдити себе і не дозволяти собі кривдити інших. (Ні)
5. Погано користуватися результатами праці інших. (Да)
6. Погано не бути боягузом, не відступати перед труднощами. (Ні)
7. Погано не поважати думку іншого, хоч вона і відрізняється від твоєї. (Да)
8. Погано розкидатися обіцянками і не виконувати їх. (Да)
9. Погано перебільшувати свої здібності. (Да)
10. Погано бути жадібним, злим, зажерливим. (Да)
11. Погано радіти, коли в товариша радість. (Да)
Виготовлення « квіточки доброти».
Людина прийшла в цей світ, щоб робити добро і добру пам'ять залишити по собі. Підберіть слова для характеристики добра і запишіть їх на пелюстках квіточки. 
(Радість, благородство, великодушність, делікатність, співчуття, совість, чуйність, чесність, порядність, тактовність,  турбота , тепло, дружба.)
 Оживіть квіточку і подаруйте її своєму сусідові.
VІІ.  Домашнє завдання
Читати казку й переказувати її ; намалювати малюнок до будь якої частини казки. 




Немає коментарів:

Дописати коментар