четвер, 22 грудня 2016 р.

Безпека на дорозі.

Тема уроку: Безпека на дорозі. Правила дорожнього руху.

Мета уроку: Поглибити розуміння учнів у тому, що на вулицях може чекати небезпека; повторити правила дорожнього руху;
розширити знання дорожньої абетки; пояснити, як уникнути прикрих випадків на дорогах; розвивати спостережливість, вміння оцінювати чужі і свої дії; виховувати дисциплінованість пішохода, відповідальність за власні вчинки.

Обладнання: Плакати з правилами дорожнього руху; дорожні знаки; тести; матеріали до ігор, роздатковий матеріал.

Тип уроку: Комбінований.


Зміст уроку

1. Організаційний момент.
2. Перевірка набутих знань.
                                       Тест
Обведи правильну відповідь.
Яких правил поведінки треба дотримуватись у школі?
а) кричати;
б) спокійно розмовляти;
в) запізнюватися на урок;
г) грати в ігри за правилами;
д) викрикувати на уроці;
е) допомагати товаришеві;
є) штовхатися;
ж) забувати вдома шкільні речі;
з) уважно слухати вчителя.

III. Актуалізація опорних знань.
Вірш
Сьогодні вам сказати мушу,
Що живемо ми лише раз.
То ж бережіть себе і друзів,
Та згадуйте правила дорожнього руху щораз!
- Які ПДР ви знаєте?

IV. Проблемна ситуація.
- А якими правилами знехтував кіт Мусій?
Ведучий. Наш кіт (його Мусієм звати),
Надумався помандрувати.
Що він умів? Їв, пив, нявчав,
Дорожніх правил не вивчав.
Тому й не знав він, безперечно,
Що на дорогах небезпечно.
(Кіт посеред вулиці, повз нього проїжджають машини)

Кіт Мусій (захоплено) Як класно! Як тут гарно!
Так, вийшов я не марно!
Тут тротуаром походжу,
Себе, свій хвостик покажу...
(Іде назустріч іншим пішоходам, натикаючись на них ,доки ведмідь не наступає йому на лапу).
Кіт Мусій. Ой! Моя лапка! Віддушили!
Ви що ж на мене наступили?
Ведмідь. Сам винний! Ти роззява!
Ходити треба справа!
Кіт Мусій. Я краще он туди піду.
Дорогу зараз перейду.
Ведучий. Побачив наш мандрика-кіт
Знак "пішохідний перехід”.
Там світлофор червоним оком
Попереджав усіх: ні кроку!
Всі знають, навіть і коти,
Що на зелений треба йти.
І наш Мусій це добре знав,
Але терпіння він не мав.
Кіт Мусій. Чекати довго я не хочу.
А! Ризикну! Мабуть, проскочу.
Ведучий. Побіг! Завив автомобіль...
Мусій відчув страшенний біль.
В аварію Мусій потрапив.
Тепер у гіпсі хвіст і лапи.
Нехай затямить кожен кіт:
Йти на зелене світло слід.
Всім треба, перш ніж мандрувати
Дорожну грамоту вивчати.
- Чому трапилася біда з Мусієм?

V. Повідомлення теми і мети уроку.
- Правила дорожнього руху – це своєрідна дорожня грамота. Володіти нею повинні всі, щоб не продовжити сумний список, який відкрив кіт Мусій. Сьогодні на уроці ми познайомимося із основними причинами небезпечних ситуацій на вулиці, дорожніми знаками, обміркуємо наші дії, як учасників дорожнього руху.

VI. Вивчення нового матеріалу.
1). Загадки
а). Я не їм вівса і сіна,
Дайте випити бензину.
Всіх коней я обжену,
Куди хочеш побіжу. (Автомобіль)
б). Дім по вулиці повзе.
На роботу всіх везе,
Не на курячих ногах,
А в гумових чобітках. (Автобус)
в). Зачепивсь вагон за дріт:
"Їду, їду, в далеч-світ.
Їду, їду, не трясу,
Гей, сідайте, підвезу.” (Тролейбус)
г). Рано вранці за віконцем
Стук і гамір – дзень-дзелень.
По прямих стальних доріжках
Йдуть будиночки щодень. (Трамвай)

2) Бесіда про транспорт.
- Як одним словом назвати всі ці предмети? (Транспорт)
- Який буває транспорт? (Водний, повітряний, автомобільний, залізничний.)
Легкові автомобілі, вантажівки, автобуси ми щодня бачимо на вулицях. Це сусіди будь-якого міського жителя.
- Як ви гадаєте, ці сусіди – безпечні?
Будь-яка річ, предмет не бувають ні добрими, ні злими, ні безпечними, ані небезпечними. Такими їх робить людина. Найголовніше - розуміти, коли і за яких обставин автомобіль стає небезпечним.

3) Розповідь про створення небезпечних ситуацій на дорогах.
Недотримання правил дорожнього руху на вулицях і дорогах призводить до аварій, потрапляючи в які люди стають каліками, і найстрашніше - гинуть. Хочу нагадати вам про випадок, який стався з учнем нашої школи Вельменко Віктором, який потрапив у аварію, отримав серйозні ушкодження: перелом руки, ноги, дуже постраждало обличчя. Тоді і учні нашого класу проявили милосердя, надали грошову допомогу хлопчику.
- Чому ж трапляються аварії?
Тому, що діти погано знають правила дорожнього руху, а якщо знають, не завжди їх виконують. Часто перебігають вулиці в недозволених місцях, забувають про дорожні знаки, світлофори, переходи, граються біля доріг та й на дорогах. А все це призводить до того, що дитина потрапляє під колеса машини, як це сталося з котом Мусієм.

4) Знайомство з правилами дорожнього руху.
А ти не будь, як кіт Мусій -
І правила виконуй всі.
а) Йди тротуаром, не штовхайся,
І краю правого тримайся!
б) Дорогу перейти нам слід,
Де пішохідний перехід.
в) По "зебрі” йди, це вкрай важливо,
На перехрестях - особливо!
Навкіс ніколи не ходи,
Щоб не накликати біди.
г) На світлофор дивись: ні кроку!
Як не горить зелене "око”.
д) Без світлофора перехід –
Поглянути наліво слід,
Направо також, безперечно!
Спішити дуже небезпечно!
е) Машина близько чи трамвай –
Нехай проїдуть, зачекай.
є) Де рух стрімкий і небезпечний –
Підземний перехід доречний.

Пісня
1. Шлях безпечний обирать,
Щоб до школи нам дістать.
Вчать у школі.../ тричі
2. Як дорожній знак читать,
Щоб спокійно мандрувать,
Вчать у школі.../ тричі
3. Про смугастий перехід,
Де хазяїн - пішохід,
Вчать у школі.../ тричі
4. З світлофорами дружить,
Щоб завжди в безпеці жить,
Вчать у школі.../ тричі.

Фізкультхвилинка

Гра "Сигнали світлофора”
Зелений колір – крок уперед, червоний – крок назад, жовтий – стояти на місці.

5) Знайомство із дорожніми знаками
Крім правил ми повинні пам’ятати, що на вулицях міста є наші друзі – знаки.
Місто, в якому з тобою живем,
Можна поправу зрівнять з букварем.
Азбуку вулиць розкривши для нас,
Місто уроки дає повсякчас.
Ось вона азбука, треба всю знать –
Вздовж тротуару, глянь – знаки висять.
- Згадайте, як називаються знаки, які ми вивчали у першому класі?
а) Переходити нам слід
Тільки там, де перехід.
І доріжку пішохідну,
Наче зебру, добре видно.
б) Ось велике перехрестя,
Ген за ним до школи вхід.
Пам’ятай: для пішоходів,
Тут підземний перехід.
в) Прямо знак нас не пускає –
Це дорога на завод.
Я повільно повертаю –
Там немає перешкод.
Далі он - хіба не видно? –
Є доріжка пішохідна.
г) Зачаровані красою:
Через річку - чудо-міст!
Зупинились – мчиться поїзд –
Залізничний переїзд.
д) Гарна річ – велосипед
Сів – і їдь собі вперед.
Для їзди й ходіння пішки
Є обладнані доріжки.

VII. Закріплення вивченого матеріалу.
1). Робота з підручником.
а) Робота за малюнками підручника з використанням методу "Мозковий штурм.
- Назвіть зображені знаки?
- Як правильно рухатися тротуаром, узбіччям дороги, переходити вулицю?
б) Читання тексту.
- Про що ми сьогодні ще не говорили?

2) Робота у парах
- Підпишіть дорожні знаки.

3) Робота в групах
"Розфарбуй знак”
Тепер ти знаєш кожен знак,
І треба з тим погодитись:
Вони тобі підкажуть, як
На вулиці поводитись.
А щоб ці знаки ожили
І запалали барвами,
Ти розфарбуй їх на столі
Фломастерами й фарбами.

4) Гра " Заборонено – дозволено”
І проспекти, і бульвари –
Всі шумливі в наші дні,
Ти проходь по тротуару
Лиш по правій стороні!
Пустувати тут, де люди, - ...(заборонено)
Стань взірцевим пішоходом!
Це - ...( дозволено).
Як заходиш до трамвая,
Краще уперед пройди,
Не крутись, це заважає,
Стій спокійно чи сиди.
Їхать "зайцем” – знають всі –
Це - ...(заборонено).
А бабусі дати місце –
Це - ...(дозволено).
Якщо ти гуляєш десь там,
Бігаючи, не забудь:
Переходиш перехрестя –
Особливо пильним будь.
Йти, коли червоне світло, - ...(заборонено)
На зелене навіть дітям
Йти ...(дозволено).
5) Тест
1. Як повинні пішоходи йти тротуаром?
а) дотримуватись лівої сторони;
б) дотримуватись правої сторони;
в) йти посередині тротуару.
2. Яке речення правильне?
а) "Якщо немає тротуару, треба йти назустріч транспорту по узбіччю”.
б) "Якщо немає тротуару, треба йти за рухом транспорту по узбіччю”.
3. Червоний сигнал світлофора командує пішоходові:
а) "Стій! Зупинись!”
б) "Почекай! "
в) "Іди!”
4. Пішохідний світлофор має:
а) три сигнали;
б) два сигнали.
5. Не грай у сніжки, футбол
а) на спортивному майданчику;
б) на тротуарах та дорогах.
6. Переходь вулицю тоді, коли
а) транспорт рухається поблизу;
б) коли транспорт дуже далеко або його зовсім немає на дорозі.


6) Гра " Склади знак”
(На декілька частин розрізані два знаки. За командою вчителя два учні знаходять частини і складають запропоновані вчителем знаки.)

VII. Підсумок уроку
- Від чого залежить безпека на дорогах і вулицях?
- Які правила ви запам’ятали сьогодні на уроці?
- Які знаки вивчили?
- Про що з уроку розкажеш вдома?


1 коментар: